همه چیز درباره کافئین

همه چیز درباره کافئین :

نکاتی بسیار مهم درباره کافئین | تاثیرات کافئین بر اعضا بدن و سلامتی انسان.

شیمی کافئین

کافئین ( Caffeine )، تلخ، سفید، پودری شکل و یک آلکالوئید( Alkaloid ) قابل حل در آب می باشد. اصطلاح آلکالوئید، اولین بار به وسیله مایسنر ( W.Meissner ) در سال 1819، پیشنهاد شد و به صورت تحت الفظی به معنی شبه قلیا ( Akali-like ) است. اصطلاح آلکالوئید، به طور کلی جهت ترکیبات اولیه شامل نیتروژن با منشا گیاهی به کار می رود. مواد مرکب ( آلکالوئید ) ساختمان مولکولی پیچیده ای دارند و فعالیت ( کنش ) دارویی عمده ای را آشکار می سازند.

مقدار کافئین در خوردنی ها و آشامیدنی های مختلف

مقادیر دقیق کافئین – به روش مصرف – فرآورده اولیه و چگونگی تولید محصول بستگی دارد. البته دماهای متفاوت آب، نوع قهوه، درجه برشته شدن و اندازه آسیاب، مقادیر متفاوتی از کافئین را در یک فنجان قهوه به وجود خواهد آورد.

هیچ کدام از دو قهوه یدم شده دقیقا شبیه هم نیستند. یک تهیه کننده قهوه که خوراک شناس واقعا خوبی نیز باشد، می تواند به طرز نسبتا خوبی در دوبار دم کردن، قهوه مشابهی تهیه کند.

این ممکن است متضمن استفاده از مقادیر یکسان قهوه، درجه ی برشتگی یکسان، اندازه آسیاب یکسان با همان دمای آب، نوع آب، پارامتر فشار هوا و تجهیزات باشد.

حتی اگر دانه های قهوه در محل های یکسان و در یک سال رشد کرده و در یک زمان چیده شده باشند، باز هم می تواند مقادیر کافئین متفاوتی در یک فنجان قهوه تولید کند. می توان گفت، یک قهوه جوش خوب می تواند خیلی به تشابه دو فنجان قهوه کمک کند.

تاثیرات فیزیولوژیکی کافئین

نرخ متابولیکی ( میزان سوخت و ساز ) کافئین برای یک فرد عادی در حدود 50 درصد در دو ساعت است یعنی در هر دو ساعت مقدار کافئین در بدن نصف می شود. این میزان سوخت کافئین به خودی خود تنظیم می شود.

به این معنی که اگر شما به طور منظم تری بنوشید سوخت و ساز تغییر خواهد کرد و به واسطه شکل بدن، خصوصیات، سلامتی و غیره متفاوت خواهد بود. به طور کلی کافئین، میزان سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.

کافئین به سادگی با دیگر غذاها ترکیب می شود.

کافئین به آسانی با دیگر غذاها ترکیب می شود و اثرات متفاوتی روی افراد مختلف می گذارد. به عقیده برخی افراد کافئین به تنظیف کبد و کلیه ها کمک می کند اما این مسئله هنوز به طور علمی ثابت نشده است.

برخی عقیده دارند که کافئین به آسانی با مواد اسیدی که به وسیله اعضای بدن ترشح می شود، ترکیب می گردد. اسیدهای چرب یکی از مواد اسیدی گوناگونی است که بدین سان ترشح می شوند.

این یکی از دلایلی است که قهوه به یک آدم مسموم از الکل داده می شود تا هوشیار شود، زیرا الکل کمی اسیدی است و بدیهی است که کافئین به اندام های بدن کمک می کند که الکل را دفع کند. تاثیرات کافئین بر بدن، به طور کلی آنی و لحظه ای می باشد.

تائیر کافئین بر سلول ها

کافئین تمام اندام ها و بافت های بدن را تحریک می کند و مستقیما بر روی تک تک سلول ها به وسیله تاثیر بر واکنش های شیمیایی اثر می گذارد. کافئین به طور غیر مستقیم به وسیله ی افزایش ترشح غدد فوق کلیوی، هورمون های آدرنالین و نور آدرنالین عمل می کند که آن ها نیز فعالیت سلول ها را تحریک می کنند.

تاثیر کافئین بر مغز

اگر شما عادت به مصرف قهوه دارید، خوب است بدانید مقدار کم کافئین به کاهش خواب آلودگی و خستگی کمک می کند، تمرکز را بهبود می بخشد و زمان واکنش ها را کمتر می کند ( تسریع سرعت عکس العمل ها ). مقادیر زیاد باعث تحریک بیش از حد ( بیش تحریکی )، اضطراب، تحریک پذیری ( زود رنجی ) و بی قراری می گردد.

تاثیر کافئین بر عضلات اسکلتی

اگر شما یک ورزشکار هستید، خوب است بدانیدکه تحریک عضلات با کافئین، کارایی عضله را در طول تمرین بهبود می بخشد، اما تحریک مفرط می تواند باعث انقباض ناگهانی ( گرفتگی عضلات ) شود.

تاثیرات کافئین بر قلب

با مصرف مقادیر کم کافئین، عضله قلب تحریک می شود، عمل پمپ کردن تقویت می شود. بنابراین باعث می شود خون سریع تر گردش کند و فشار خون برای یک زمان کوتاه افزایش می یابد. اما مصرف بیش از حد می تواند باعث تپش قلب گردد.

تاثیرات کافئین بر معده

کافئین به هضم غذا ( گوارش ) به وسیله افزایش تولید اسید کمک می کند. اما مقدار خیلی زیاد می تواند موجب درد وریدهای شکمی و حالت تهوع گردد.

تاثیرات کافئین بر کلیه

مصرف قهوه و کافئین تولید ادرار را افزایش می دهد.

تاثیر کافئین بر داروهای دیگر

کافئین به طور طبیعی با داروهای دیگر مخلوط می گردد به طوری که مقدمات لازم را برای سریع تر اثر کردن دارو فراهم می کند. در برخی موارد کافئین به جهت اثر مستقیم آن به دارو اضافه می گردد. برخلاف برخی نظرها، کافئین یک داروی مسکن و برطرف کننده درد نیست.

تاثیرات جانبی کافئین

از اثرات جانبی کافئین، خون ریزی است. کسانی که در حد افراط قهوه می نوشند، دچار یک نوع بیماری متعارفی می شوند. هموروئیدشان به طور بدی خون ریزی می کند. اگر موضوع به این گونه باشد، نوشیدن قهوه را متوقف و برای یک مدت طولانی از خوردن آن پرهیز کنید.
مشگل اگر به دلیل مصرف قهوه باشد، برطرف خواهد شد. بعد از مدتی، می توانید گاهی اوقات یک فنجان قهوه بنوشد. نظر به اینکه قهوه یک محرک است که روی قلب اثر می گذارد، افرادی که زیاد قهوه می نوشند بیشتر مستعد حمله قلبی هستند.
این مسئله ممکن است در اثر تاثیر دارویی کافئین باشد. افرادی که قهوه را به مقدار بیش از حد مصرف می کنند ممکن است دچار اضطراب با درجات بالا شوند و این خود عاملی باشد برای مصرف الکل یا شرایط دیگری برایشان ایجاد شود. بدیهی است که تحریک بیش از حد دائمی، اثرات سوء دراز مدتی را در پی دارد.

پست های توصیه شده

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *