دانه قهوه

دانه قهوه

دانه قهوه ، گیاهی سبزرنگ و با قابلیت پیوند است که در سراسر جهان ، برای اهداف کشاورزی و صنعتی ، کشت می شود در راه تولید و تجارت قهوه ، همچون نفت ، مناقشات و جنگ های بسیاری شکل گرفته است که این امر ، اهمیت تجارت قهوه در جهان را نشان می دهد . از آن روست که قهوه را اکسیر جادویی نامیده اند .

انواع دانه قهوه

دانه های قهوه ، از گیاه قهوه به دست می آیند و در دو نوع عربی و ربوستا قابل تفکیک اند . عمده ترین تفاوت های میان قهوه نوع عربی (Arabica ): ربوستا  (Robusta )، در مقدار کافئین آنهاست . در مجموع درصد کافئین نوع عربی ، از 1/1 تا 1/7 درصد و در نوع ربوستا ، بین 2 تا 4/5 درصد است . این اختلاف ریشه در تفاوت های ژنتیکی دارد . نوع عربی ، دارای 44 کروموزوم است ، در حالی که نوع ربوستا 22 کروموزومی است . گیاه ربوستا ، در مقایسه با نوع عربی در برابر هجوم انگل ها مقاومت تر و همچنین از لحاظ طعم و مزه ، تلخ تر و تندتر است .

میوه قهوه

میوه قهوه قرار دارد . میوه قهوه ، از یک گیاه تا گیاه دیگر متفاوت است . به طور کلی رنگ میوه قهوه ، هنگام رسیدن قرمز می شود . با این وجود ، بعضی ها به رنگ زرد و حتی قهوه ای رنگ هستند . ضخامت میوه دانه قهوه، در حدود 15 میلیمتر است . دانه قهوه در قشر میانی غلاف میوه قرار دارد. معمولاً دو دانه قهوه در هر میوه وجود دارد . به ندرت دیده شده است که در هر میوه قهوه، 3 دانه قهوه وجود داشته باشد .

اما گاهی اوقات در هر میوه ، فقط یک دانه قهوه وجود دارد که به نام دانه نخود سبز شناخته می شود .

دانه قهوه یا ساختار اصلی تخم ، توسط یکی از اعضا به نام حلقه درونی میوه ، محافظت می شود که پوسته نامیده می شود.با وجود پوسته درونی ، دانه قهوه دارای پوسته مرغوب دیگری به نام «پوسته نقره ای » می باشد . میانگین اندازه تخم دانه ، 10 میلیمتر و به رنگ سبز روشن است و بیشتر اوقات دارای ته رنگ خاکستری یا آبی یا قهوه ای مایل به قرمز می باشند .

نحوه برداشت قهوه

میوه قهوه پس از رسیدن از درخت می افتد . بیشتر پرورش دهندگان منتظر می مانند تا میوه رسیده از شاخه جدا شود. اما برخی آن را هنگامی که قرمز است می چینند . بیشتر اوقات ، چیدن دانه ها با دست انجام می شود ، به طور کلی ، دانه ها بر اساس نوع رنگ ، اندازه و شکل ظاهری ، ذخیره می شوند و دانه ای نرسیده یا ناقص ، جدا می شوند. به طور نظری ، دانه های رسیده ، دارای گوشتی نرم هستند و مغز دانه به راحتی از آن خارج می شود.
ماشین های ساد زیادی وجود دارند که که این کار را انجام می دهند .در این ماشین ها ، یک ظرف استوانه ای شکل چرخنده وجود دارد که آنقدر دانه را فشار می دهد تا اینکه مغز دانه با فشار خارج می شود.

طی این مراحل، دانه ها شسته و خشک  می شوند . در بعضی مناطق برخی دانه ها بر اساس درجه ی کیفی که دارند ، ذخیره می شوند.در بسیاری از کشورها ، این فرآیند ، به طور محلی انجام می شود.
پوست خارجی میوه قهوه عموماً سفت و سخت است و می تواند در برابر رسیدگی و مراقبت ، مقاومت کند . گوشت درونی میوه به طور کلی خمیر مانند است.

در یکی دو نوع از گیاهان قهوه گوشت میوه از دانه آن با ارزش تر است. به این دلیل که گوشت میوه حاوی میزان بالایی شکر است و می تواند تخمیر شود و از آن مایع قهوه نوعی چای تهیه شود .

خشک کردن دانه قهوه

پس از اینکه دانه قهوه با فشار از مغز دانه خارج شد، در یک ماشین دیگر ، قرار داده می شود که در آنجا قسمت پوسته و لزجی دانه ، از بین می رود . این ماشین بسیار دقیق است به طوری که دانه را از هم جدا می کند.

به این ترتیب ، دستگاه ، بایستی اندازه پیوسته دانه را بسنجد . بهتر است فرد اقدام کننده ، دانه های هم اندازه ای را در اختیار داشته باشد . به همین دلیل از قبل ، دانه های قهوه را ذخیره می کنند . دانه قهوه ، قبل از مرحله ی ذخیره سازی ، خشک می شود.

این کار ، برحسب محیط ، با روش های بسیار ساده ای انجام می شود . بعضی از دانه ها را در معرض هوای آزاد ، در نور خورشید خشک می کنند ، باقی با استفاده از هوای فشرده ی گرم ، در یک ساختمان مخصوص خشک می شوند .

طی فرآیند خشک شدن دانه و انبار کردن دانه های معیوب دارای ترک خوردگی ، حفره سیاهی و حتی دانه های ریشه دار صاف نیز ، جدا می شوند . در این مرحله ، دانه ها به ندرت دور ریخته می شوند . آنها در درجه ای پایین تر از مکان قهوه قرار می گیرند . و با قیمتی کمتر از قیمت جهانی مورد نیاز ، جهت مصارف دیگر عرضه می شوند .

در ازای تقریباً 5 پوند مغز دانه ، 1 پوند دانه قهوه سبز رنگ تولید می شود . هر واحد درخت ، به طور متوسط ، حدود 1 تا 2 پوند دانه های سبز رنگ تولید می کند . می توان گفت که محصولات ، به طور مداوم ، همه زمان ها درو می شوند . یک کارگر ، قادر است تقریباً 25 تا 35 پوند از دانه های قهوه سبز را در یک روز ، بچیند .

پست های توصیه شده

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *